Wystawa

Montaż wystawy

UlotkaSzyfr wystawy

Powiązania
instalacja artystyczna w ramach projektu Twarze Małopolski. XIII Dni Dziedzictwa Kulturowego
Mały Rynek, 7–15 maja 2011

Interaktywna wystawa promująca dziedzictwo regionu, która będzie prezentowana w sercu Krakowa przed tegorocznym „weekendem z zabytkami” stanowi zapowiedź i intrygujący wstęp do udziału w XIII edycji Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Zrealizowana w formie instalacji artystycznej, w ciekawej bryle rzeźbiarskiej, nawiązująca do regionalnych tradycji rzemieślniczych wystawa będzie promować małopolskie dziedzictwo w nowoczesnej, dizajnerskiej formule – ukazującej jednocześnie współczesny potencjał kulturowy regionu.

Głównym elementem instalacji jest przestrzenny układ sznurków przytwierdzonych do paneli, które tworzą charakterystyczną figurę, przypominającą swoim obrysem kształt województwa małopolskiego.

Swobodnie zawieszone, falujące na wietrze sznurki (podstawowe tworzywo koronek i plecionek ludowych) zachęcają do zanurzenia się w ich gąszcz, w którym kryją się interaktywne eksponaty, odkrywające nieoczywiste i fascynujące skarby Małopolski.

Dla spragnionych dodatkowych informacji i poszukujących komentarza/przewodnika po ekspozycji przygotowano odpowiednie materiały (ulotki i panel informacyjny– zlokalizowany w niewielkiej odległości od instalacji.

Scenariusz i projekt koncepcji merytorycznej wystawy – układ interaktywnych obiektów, eksponatów i paneli wystawowych – został opracowany przez zespół programu Dynamika Ekspozycji działającego w ramach Małopolskiego Instytutu Kultury oraz pracownię projektową LATALAdesign, która przygotowała także projekt instalacji artystycznej.

Dynamika Ekspozycji współpracuje z muzeami i galeriami, oferując szkolenia z szerokiego zakresu tematycznego, od edukacji w muzeum po kwestie związane z aranżacją przestrzeni czy wizerunkiem muzeum. W ramach działalności świadczona jest także pomoc przy realizacji wystaw, obejmująca wsparcie koncepcyjne i projektowe. Zespół Dynamiki redaguje także bloga poświęconego innowacjom w muzeach i ich nowej roli wobec globalnych przemian społeczno gospodarczych.

LATALAdesign to studio zrodzone z entuzjazmu i doświadczenia dwojga projektantów; Dagmara Latała i Jacek Paździor, absolwenci Wydziału Architektury Wnętrz krakowskiej ASP i Elisava, Universitat Pompeu Fabra w Barcelonie, doświadczenia w pracy zdobywali w najlepszych studiach projektowych Londynu, Dubaju i Singapuru.
LATALAdesign zajmuje się tworzeniem obiektów i form, które w zależności od procesów i zjawisk zachodzących w danej przestrzeni mogą dostosowywać się do nowych funkcji. Projektanci zajmują się również dizajnem tkanki miejskiej i przestrzeni publicznej. LATALAdesign wychodzi poza ramy działalności komercyjnej. Współpracuje z instytucjami kultury i sztuki oraz niezależnymi galeriami, tworząc autorskie, eksperymentalne projekty kierowane m.in. do dzieci.

Projekt wykonawczy dla stalowej konstrukcji instalacji artystycznej został opracowany przez biuro projektowo-konstrukcyjne KOMPAGO S.C. (projektant: mgr inż. Krzysztof Orsicz-Kopta, sprawdzający: mgr inż. Rafał Miętka) we współpracy z LATALAdesign.

Wykonawcy elementów wystawy

Filip Budweil (kostki, kopuła św. Anny)

Kuba Garścia (animacja „pustynia Błędowska”)

Piotr Kuśmierczyk (logotyp „Patria”) HC Design Division
Marcin Słodyczka (nagłośnienie w przestrzeni Klaryski i Dolina Racławki) Future Tech

5 odpowiedzi na „Wystawa

 1. Zdzich pisze:

  jestem zachwycony instalacją na Małym Rynku. wreszcie prezentacja zabytków nienachalna, inspirująca, zabawna, wciągająca w grę, a co rzadko spotykane: przemyślana od a do z, włącznie materiałami drukowanymi w tym samym stylu i do wykorzystania na później.
  SUPER!, brawa dla twórców i gratulacje dla wykonawców,
  Zdzich

 2. ada0304 pisze:

  Również jestem zachwycona wystawą! Można znaleźć chwilę spokoju w tym zagonionym mieście, i to w samym centrum, przy relaksujących dźwiękach muzyki. Widać, że coraz częściej Kraków bawi się z mieszkańcami i turystami nowoczesnością w przestrzeni (np. z okazji roku szopenowskiego – kilka kolorowych fortepianów w mieście, pufy na przystankach, art boom festiwal i jego atrakcje – kula z anten satelitarnych na pl. Jeziorańskiego czy przekreślone znaki „Kraków” w Starym Mieście oraz biała kamienica na Kazimierzu). Naprawdę polecam!

 3. Ela pisze:

  srebrny deszcz (jak nazywają Rosjanie włosy anielskie), ruszane wiatrem rolety okien, za którymi przemykają postacie, krzątające się wewnątrz jakiejś swojej przestrzeni, czy też przeniesione na inne tworzywo rurki pomnika Sybelliusa w Helsinkach? Takie punktowe, zewnętrzne skojarzenia, dopełniające i ożywiające przekaz, przewijający się w zamieszczonych komentarzach – odczucie uniwersum świata, przenikanie się zjawisk, uzupełnianie wrażeń. Tymczasem tutaj nie folia, plastik, czy metal, ale gibkie, białe, czyste, delikatne sznurowe pędy. Po zbliżeniu i wejściu w środek – szalejące w światłocieniach i poruszeniach białe sznurki – miękkie w swojej plastyce. Forma miękka w odbiorze. A ogólnie, to musi być coraz trudniej z roku na rok przygotowywać Dni Dziedzictwa, pozostając w jednej przestrzeni Małopolski. Dlatego sznurowadło jest bardzo odświeżającym spojrzeniem, choć podejrzewam, że trudnym w odbiorze dla klasycznego „zwiedzającego muzeum”. Bo tutaj trzeba sobie to samemu utkać i zasznurować w sens. Choć myślę, że poczucie lekkości formy i przekonanie, że świat dostarcza wielu drobnych zachwytów, udziela się.

 4. grafik pisze:

  Świetna wystawa, naprawdę bardzo dobrze zorganizowana. Takie inicjatywy bardzo sprzyjają promocji małopolski, oby więcej było organizowane w przyszłości.

 5. Kamila pisze:

  Zapowiada się bardzo interesująco… Jak tylko znajdę czas to na pewno się wybiorę :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>