Cykl filmów dokumentalnych Twarze Małopolski
Po raz pierwszy w dotychczasowej historii Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego postaci i obiekty wybrane do prezentacji w ramach tegorocznej edycji wydarzenia pod nazwą Twarze Małopolski. XIII Dni Dziedzictwa Kulturowego zostaną zaprezentowane w cyklu poświęconych im dwunastu filmów dokumentalnych. Scenariusz każdego odcinka jest oparty na wspomnieniach świadków, wypowiedziach ekspertów, materiałach archiwalnych. Wszystkie zdjęcia są realizowane w autentycznych wnętrzach, plenerach i innych miejscach bezpośrednio związanych z poruszanymi tematami. Większość rekwizytów, które zostały wykorzystane w filmach, pochodzi ze zbiorów muzealnych lub też stanowi wiernie wykonane kopie oryginałów, jak w przypadku odcisku pieczęci Eufrozyny mazowieckiej. Widzowie będą mogli obejrzeć także rekonstrukcje historyczne (m.in. walka rycerska, uczta na zamku w Oświęcimiu) ilustrujące narrację prowadzoną przez dwóch historyków – Macieja Mieziana i Leszka Sibilę. Panowie, którzy wcielili się w role dociekliwych detektywów przeszłości, w trakcie swej wędrówki po obiektach zaprezentują niezwykłości, jakie kryją się w każdym z prezentowanych miejsc.
Warto także podkreślić, że cykl ma charakter popularyzatorski – język filmu, a także narracja są poprowadzone w formie opowieści przystępnej dla szerokiej publiczności. Niepowtarzalna forma wizualna cyklu, ściśle korespondująca z charakterem prezentowanych postaci i obiektów, pozwoli na nowo odkryć skarby Małopolski.
Wszystkie zdjęcia do cyklu są realizowane z wykorzystaniem optyki filmowej standardu 35 mm, zapewniającej „filmową” plastykę obrazu. W filmach realizatorzy wykorzystują także fotografie archiwalne, które, poddane odpowiedniej obróbce komputerowej, umożliwią traveling kamery filmowej niejako w głąb zatrzymanych na fotografiach obrazów. Oprócz wspomnianych zabiegów realizacyjnych w niektórych odcinkach widzowie zobaczą także animacje ilustrujące omawiane zjawiska.
Realizacją cyklu filmowego zajmuje się Studio filmowe AnialkaTeam, czyli Anna Pankiewicz i Marcin Kaproń. Studio zajmuje się m.in. pełną realizacją filmową, głównie formy dokumentalne i filmy animowane. Jako niezależna grupa autorów i realizatorów filmowych współpracowali m.in. ze studiem MaGiK world w USA, wykonując art.production zleceń dla HBO.
Za oprawę muzyczną cyklu filmów Twarze Małopolski odpowiada zespół Automatomy w składzie: Maria Ka, Tom K., Tom T., Tom Z. Artyści tworzą muzykę określaną jako folk miejski, psychodeliczny trans czy ubarwiony elektronicznie eksperyment. Często wykorzystują własne teksty, sięgają także po twórczość poetów – Słowackiego, Gałczyńskiego, Przerwy-Tetmajera czy Baki.
Filmy będą prezentowane w obiektach, o których opowiadają, podczas majowego weekendu z zabytkami (14–15 maja 2011). Natomiast już od 7 kwietnia w każdy czwartek o godz. 17.55 można je oglądać w TVP Kraków.
Mamy nadzieję, że filmowa podróż pokazująca dziedzictwo kulturowe Małopolski w znaczący sposób uatrakcyjni dotychczasową formułę wydarzenia.
Relacje i zdjęcia z planów: